Всеукраїнська велика енциклопедія тварин
Тварини світу
 
Фото тварин
Цікаві статті
Партнери
Зв’язок з нами
 
 
 
Тварини за абеткою
А   Б   В   Г   Ґ   Д   Е   Є   Ж   З   И   І   Ї   Й   К   Л   М   Н   О   П   Р   С   Т   У   Ф   Х   Ц   Ч   Ш   Щ   Ю   Я  
 
Тварини за рубриками
 

Людиноподібні мавпи

Найрозумніші тварини нашої планети — це людиноподібні мавпи. Сенсаційною цю заяву не назвеш: адже вони наші найближчі родичі. Однак, як довести подібну точку зору? Судячи з сучасними антропологічними даними людиноподібні мавпи — це гібони, орангутанги, шимпанзе, горили і ... ми, люди (і наші прямі предки).

Всі людиноподібні мавпи мають ряд ознак, які відрізняють їх від інших приматів. По-перше, головний мозок у них більший за обсягом, інтелект — більш розвинений. Далі: тіло крупніше, ніж у родичів, хвоста немає, немає і защічних мішечків. Відмінності можна побачити і якщо поспостерігати за пересуванням гоміноідів по деревах.

Вони не бігають по гіллям на всіх чотирьох кінцівках, як мавпоподібні, вони пересуваються за допомогою дуже сильних рук, дуже гнучких суглобів під гіллям. І, нарешті, у них, так само як і у нас 4 групи крові. І ближче всіх нам кров шимпанзе. Вчені навчилися видаляти з неї антитіла для того, щоб в самих екстрених випадках допомогти людині.

А кров бонобо (карликовий шимпанзе) повністю відповідає нашій і навіть не потребує додаткової обробки. По непересічному розуму можна судити про здатності тварини до навчання, а також про вміння знаходити вихід із різних ситуацій. Наприклад, самка орангутанга, що живе серед людей, починає прати одяг, хоча ніхто ніколи не вчив її, як це робити.

А ось одна представниця роду шимпанзе, перед якою вчені поставили завдання дістати банан, підвішений високо на тросі, «розробила» план і впоралася із завданням. Вона знайшла старі ящики у вольєрі, спорудила з них піднесення, залізла на нього і дістала ласощі. Це говорить про високий рівень інтелекту.

Адже шимпанзе довелося обмірковувати проблему і використовувати уяву, щоб подумки уявити можливі шляхи її вирішення. Наступний тест перевіряє обізнаність про свою зовнішність. Дуже багато тварин недостатньо розумні, щоб впізнати себе в дзеркалі. Шимпанзе не з їх числа. Вона уважно розглядає те, що бачить у відображенні. Але як довести, що самка впізнала саме себе?

Вчені йдуть на експеримент. На спину тварини непомітно прикріплюють дуже легкий, абсолютно невідчутний предмет. Поки шимпанзе не знає про нього, поводиться спокійно, але ось її підводять до дзеркала. Вона милується тим, що бачить у відображенні, крутиться перед дзеркалом і ... виявляє на спині сторонній предмет.

Мавпа тут же намагається зняти його, але не з відбиття, а зі своєю власною спини. Всі великі мавпи — дуже турботливі батьки. Вони повинні не тільки наглядати за своїми малюками, але і багато чому їх навчати. Горили — найбільші примати. Як і всіх людиноподібних їх обєднує з нами розвинений інтелект, довге дитинство, тісні сімейні узи і, саме, головне, здатність навчатися і впливати на світ навколо.

Самку бонобо (вид шимпанзе) привчили до людської мови з дитинства. Говорити вона, звичайно, не може, але з задоволенням і безпомилково вказує на зображення, відповідні тим чи іншим поняттям і навіть виконує нескладні завдання. Інтелект людиноподібних перевершує всіх інших тварин. Розум допоміг нашим найближчим родичам подолати життєві труднощі. Тому з впевненістю можна сказати, що людиноподібні мавпи-найрозумніші тварини, які населяють цей дивовижний світ.

Рекламний блок
© 2010–2021 Енциклопедія «Тварини світу»
Правила користування, використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється при вказівці посилання на http://tvarunu.com.ua . Посилання обовязкове в незалежності від повного або часткового використання матеріалів