Всеукраїнська велика енциклопедія тварин
Тварини світу
 
Фото тварин
Цікаві статті
Партнери
Зв’язок з нами
 
 
 
Тварини за абеткою
А   Б   В   Г   Ґ   Д   Е   Є   Ж   З   И   І   Ї   Й   К   Л   М   Н   О   П   Р   С   Т   У   Ф   Х   Ц   Ч   Ш   Щ   Ю   Я  
 
Тварини за рубриками
 
Головна сторінка / Цікаві статті / Людина і тварина / Відмінності людини і тварини

Відмінності людини і тварини

Будь-яка концепція людини виходить з наявності в неї природного й розумного. З цим повязана відмінність дисциплін, які вивчають людину. Розумна сторона досліджується філософією і іншими гуманітарними дисциплінами, а тваринна — біологією, медициною та іншими науками. Цілісний образ людини складається як сума цих пізнань.

Але дві сторони людської природи розцінюються далеко не як рівні. Згідно філософії розуму, тільки він є визначальним в людині, бо підпорядковує пристрасті душі та контролює тілесну поведінку. Біологія, навпаки, оголошує головною іншу половину, вважає людину вищою твариною, розум якої генетично або функціонально залежить від природи.

Мабуть, тільки морфологія Гете являє собою проект моністичного підходу, який визнає в людині рівноправність тілесного і духовного. Незважаючи на удаване принципове розходження, біологія та філософія користуються при оцінці людини одним і тим же масштабом, в якості якого виступає розум.

Якщо філософія оголошує його вищим початком, а людину вінцем творіння, то біологія не вважає інтелект чимось надприродним і розглядає людину в ряду живих організмів. Однак і філософія, і релігія, і біологія однаково підносять людину над рештою природи і визнають, хоча і з різних підстав, її принципову своєрідність.

Таким чином, проблема полягає не в тому, щоб примирити ці підходи шляхом простого підсумовування накопичених знань, а в тому, щоб вийти на нове визначення людини і вписати її в природу без того, щоб переоцінювати її своєрідність: людина протистоїть решті природи не як житель іншого, вищого світу, а як істота, в якій здійснюється план самої природи.

Вже у стародавніх народів, які визнавали беззаперечну перевагу сильних тварин над людиною і навіть наділяли своїх богів їх зовнішністю, зустрічаються міфи, що оповідають про перевагу і особливе призначення людини.

Безсумнівно, що все це повязано з практиками приручення і одомашнення диких тварин, що дало потужний імпульс розвитку людського суспільства, але також інтенсифікувало відчуття переваги людини над людиною і зробило природним панування і примус.

У всякому разі не викликає сумнівів те, що розрізнення людини і тварини і обгрунтування переваги людини, здійснюване на космологічному, біологічному, моральному та інших рівнях, служило виправданням влади над природою та експлуатацією тварин.

Рекламний блок
© 2010–2021 Енциклопедія «Тварини світу»
Правила користування, використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється при вказівці посилання на http://tvarunu.com.ua . Посилання обовязкове в незалежності від повного або часткового використання матеріалів