Всеукраїнська велика енциклопедія тварин
Тварини світу
 
Фото тварин
Цікаві статті
Партнери
Зв’язок з нами
 
 
 
Тварини за абеткою
А   Б   В   Г   Ґ   Д   Е   Є   Ж   З   И   І   Ї   Й   К   Л   М   Н   О   П   Р   С   Т   У   Ф   Х   Ц   Ч   Ш   Щ   Ю   Я  
 
Тварини за рубриками
 

Інтелект тварини

Нам відомо, що більшість птахів набувають здатність до «риболовлі» — вони кидають у воду їжу, щоб привернути цікаву рибу. Навіть риба, в свою чергу, часом проявляє в природі неабиякий практичний розум. Наприклад, деякі риби використовують листя в якості «колисок» і «колясок» для ікринок. А вже якщо говорити про соціальний інтелект, то у багатьох тварин він ще більш близький до людського.

Рідкісними соціальними даними відрізняються мавпи, а дельфіни можуть виражати один одному, і людям також — емоційне співчуття, а кити впізнають самі себе в дзеркалі. Як відомо, вчені зазнали невдачі, намагаючись знайти кореляцію між абсолютною або відносною масою мозку і тіла живої істоти.

Маса мозку, здається, зовсім не повязана з рівнем інтелекту людей і тварин. Папуги, ворони і щурі мають мозок більш скромних пропорцій, ніж, скажімо, примати, тоді як коні і корови мають дуже великий мозок, але по частині розумності не дотягають до рівня ворон.

Такі великі і розумні тварини, як кашалоти і косатки мають мозок від восьми до девяти кілограмів, у той час як у слона - істоти далеко не геніальної — він досягає пяти кілограмів.

Але не тільки абсолютна, але і відносна маса мозку — тобто, ставлення мозку до маси тіла — не дає відповіді на питання. Наприклад, маленькі тварини, зокрема, білки — мають відносно більші мізки, ніж більшість тварин. Мозок людини в сім разів більше, ніж у будь-якого ссавця.

Однак, гібони і мавпи-капучіно, і навіть напівмавпи мають відносно велику масу мозку, чим значно більш розумні горили. Слід зазначити, що більшість здібностей людини, не властиві її «братам по розуму» - і в тому числі, в мовних навичках — починає розвиватися лише в трирічному віці.

Цей вік учені повязують з моментом розвитку відповідальної за мову зони Брока і ще одного відділу, який, ймовірно, унікальний для Homo sapiens — лобових часток. Слід зазначити, що синтаксис з граматикою в людських мовах оформилися лише 80-100 тисяч років тому. Так що це зовсім недавнє наше еволюційне досягнення.

Мабуть, вираженої паралелі між розумовою наявністю якихось суто людських відділів — крім уже згаданої зони Брока — не існує. Тому головна принципова відмінність людей від тварин — розвинена мова. І, звичайно ж, ми більш ефективно поводимося зі знаряддями праці, ніж будь-який інший з наших «братів менших». До того ж, дорослі люди володіють інтуїцією — якістю, яка практично не розвинена у більшості тварин.

Все це пояснюється тим, що в зовнішньому шарі кори головного мозку Homo sapiens більше нейронів, ніж в іншого ссавця. Ізолюючий шар навколо наших нервів також товстіший, ніж в іншого будь-якого виду — і це дозволяє нашій нервовій системі надзвичайно швидко проводити сигнали. І все-таки ці біологічні тонкощі дозволяють припустити, що людська розумність - не більше, ніж «апгрейд» мозку тварини, а не щось принципово нове в цьому світі.

Рекламний блок
© 2010–2021 Енциклопедія «Тварини світу»
Правила користування, використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється при вказівці посилання на http://tvarunu.com.ua . Посилання обовязкове в незалежності від повного або часткового використання матеріалів